İnstagram İki Aşamalı Doğrulama Sistemi Nedir Nasıl Kullanılır?

İnstagram İki Aşamalı Doğrulama Sistemi Nedir Nasıl Kullanılır?

Medya devi instagram da son yıllarda geliştirdiği video özelliği ve reklamlarla kullanıcıların güvenliğini arttırmak için yeni güncellemeler yayınladı.

Her güncellemede yeni bir özelliği de beraberinde sunan instagram, bu sefer de yeni bir güvenlik güncellemesi yayınladı. Bu sistem instagram iki aşamalı doğrulama sistemi olarak sunuldu ve kullanıcılar da bu konu hakkında birçok yeni olayı da öğrendi.

Instagram İkili Doğrulama Sistemi

Instagram son zamanlarda yaşanan hack olaylarından sonra birçok sosyal medya kanalının gerisinde kalarak en sonunda Instagram ikili doğrulama sistemin kullanımına geçiş yaptığını açıkladı.

Instagram bu yeni güncelleme ile beraber artık şifre koruması konusunda iki kat daha güvenli hale geldi. Elbette ki %100 güvenlik söz konusu değil ama eskisi kadar güvensiz bir durum da yaşanmıyor. Son güncellemenin neyi beraberinde getirdiği de bu durumla birlikte ortaya çıkmış oldu.

Aslında birçok sosyal medya sisteminde kullanılan instagram ikili doğrulama sistemleri hesapların güvenliğini daha da arttırmıştı. Ama instagram bu konuda biraz geç kalmıştı.

İnstagram İkili Koruma Sistemi Nedir?

Öncelikle ikili koruma sistemi sadece Instagram için değil tüm sosyal medya uygulamaları için kullanılıyor bunu bilmeniz gerekir.

İkili koruma sistemi, tıpkı internet bankacılığına giriş yaparken kullandığınız güvenlik gibi bir onay sistemi sunuyor. Sisteme girdiğinizde akıllı telefonunuza da bir SMS geliyor ve bu şifreyle giriş yapabiliyorsunuz. Gelen bu mesaj güvenlik kodu istenen alana giriliyor ve bu şekilde hesabınıza giriş yapabiliyorsunuz.

Yani hem normal şifreniz, hem de telefonunuza gelen şifreniz girilerek iki aşamalı olarak giriş sağlıyorsunuz. Tabi ki bu özelliğin kullanılabilmesi için de, instagram hesabınıza girerek iki aşamalı şifreleme sistemi açılışını yapmanız lazım.  Bunun için ayarlar kısmından güvenlik bölümü için gerekli ayarları yapmanız gerekecek.

İkili Şifreleme Sistemi İnstagram

İkili şifreleme konusunda yapmanız gereken en önemli şey, hesabınızdaki ayarları yapmanızdır. Bu ayarları yapmazsanız instagram hesabınıza normal bir şekilde girebilirsiniz.

Ancak hesabınızın güvenliğini iyi bir şekilde sağlamak için bu tedbiri almanız ciddi bir önem arz etmektedir. İnternet bankacılığındaki gibi akıllı şifrematikler ya da daha güvenli sistemlere yönelik güvenlik sistemleri henüz söz konusu olmasa da, ciddi bir kurumsal kullanımı olan sosyal medyada bu şekilde tedbirler de alınması gündeme gelebilir.

0 Yorum

Yorum Yap

Bu işaret * zorunlu alan işaretidir.