Her şeyin bir kuralı olduğu gibi İnstagram hesabına sahip olmak ve kullanmak da bir kurala tabidir. Bu kurallara uyulmaması halinde yaptırımlar ile karşılaşılması da pek doğaldır. Bu yazımızda sizlerle bu yaptırımlardan birisi olan hesap kapatma ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Uygunsuz İçerik

Sosyal medya platformlarını yaş sınırlaması olmaksızın herkes kullanmaktadır. Bu sebeple paylaşılan içeriklerin belirli bir standardının bulunması gerekir. Aksi takdirde instagram hesabım kapatıldı şeklinde şikâyet edebilirsiniz. Bu paylaşımların sınırını ise suç teşkil eden paylaşımlar veya edep ve ahlaka aykırı davranışlar oluşturmaktadır.

Eğer konusu suç teşkil eden veya ahlaka aykırı bir paylaşımda bulunulursa bu durumda İnstagram resen hesabınızı kapatabileceği gibi başka birisinin şikâyeti üzerine de hesabınızı kapatabilir. Bu yaptırımdan kaçınmak için yapılması gereken ise yapılan paylaşımları yasal çerçevede tutmaktır.

Sahte Hesap

Son zamanlarda ünlü kişiler adına sahte hesap açma olayları sıkça yaşanmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için İnstagram sıkı önlemler almaktadır. Sahte hesabın tespit edilmesi durumunda İnstagram hesap kapatma yaptırımında bulunabilir. Bu durumdan bazı ünlü kişiler de olumsuz etkilenebilmektedirler. Zira hesaplarını onaylatmayan ünlü kişiler de sahte hesap olarak algılanabilmektedirler.

Hesap Kapatılmasının Sonuçları

Bir kişinin İnstagram hesabının kapatılması ağır bir yaptırımdır. Zira daha sonra aynı ad ile tekrardan hesap açmak mümkün değildir. Bu da tüm takipçilerin kaybedilmesi anlamına gelmektedir. Ancak aynı mail adresi ile tekrar başka hesap açabilmek mümkündür.

Hesabınızın İnstagram tarafından kapatılıp kapatılmadığını, hesabınıza girmek için kullanıcı adınız ile şifrenizi girdiğinizde öğrenebilirsiniz. Bu durumda instagram hesabım kapatıldı mı kapatılmadı mı sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Görüldüğü gibi İnstagram hesabınız her zaman denetim altındadır. Bu denetim sonucunda eğer konusu suç teşkil eden bir paylaşım veya edep veya ahlaka aykırı bir paylaşımda bulunulursa hesabınıza kapatma işlemi uygulanabilir. Bu durum sizlerin bin bir emekle elde ettiğiniz takipçilerinizi ve sayfanızı bir anda kaybetmenize neden olabilmektedir. Ayrıca tekrardan aynı ad ile hesap açarak takipçilerinizi tekrardan kazanmanızın da önüne geçilmektedir. Bu sebeple onca emeğinizin bir paylaşımla çöpe gitmemesi için çok özenli davranılmalıdır.

0 Yorum

Yorum Yap

Bu işaret * zorunlu alan işaretidir.